JAMSTAC to architektura oprogramowania, dzięki której aplikacje i strony działają szybciej, są bezpieczniejsze i łatwiej się skalują. Nie posiadamy backendu i bazy danych. Każda podstrona odnosi się do innego pliku html. W skrócie wczytujemy jeden gotowy plik bez zbędnych operacji po stronie serwera.
Większość strona jest postawiona na Wordpress. Niestety nie zawsze potrzebujemy machiny z milionem wtyczek pojawiających się randomowo w panelu. Alternatywą może być JAMSTACK. Porównajmy blog oparty na obydwu rozwiązaniach. Załóżmy, że na stronie głównej mamy listę 5 ostatnich postów. Następnie klikając w jeden post, przechodzimy do jego szczegółów.
Wchodząc na stronę główną Wordpress potrzebuje pobrać listę postów. W tym celu skrypt php odpytuje bazę danych SQL o zestaw danych do ostatnich 5 postów i renderuje plik html. W tym rozwiązaniu jest dużo operacji po stronie serwera. Pobieranie listy postów jest zbędne. Nowy post dodaje się raz na dzień, tydzień lub nawet rzadziej. Lepiej byłoby zrobić cache do tych zasobów. Następnie przechodząc do podstrony z konkretnym postem, znowu musimy wykonać operacje związane z pobraniem danych i renderowaniem html.
Wchodząc na stronę główną pobieramy gotowy plik html z listą ostatnich 5 postów. Nie wykonujemy żadnych operacji po stronie serwera. To samo tyczy się przejścia do konkretnego posta. Pobieramy gotowy plik html z treścią. Takie rozwiązanie wydaję się lepsze.
Gdy przyjdzie nam do zaprojektowania strony, która będzie bezpośrednio stawiała na SEO, wydajność i bezpieczeństwo najlepszym wyborem wydaję się właśnie JAMSTACK. Jak tam wasze doświadczenia z budową takich stron? Dajcie znać w komentarzu. Zapraszam też na instagram, śmiało piszcie w privkach.